Reklama
  • Piątek, 22 listopada 2013 (13:05)

    Magda Gessler: Zdoła uwolnić młodszego brata?

Od wielu dni Magda Gessler (60) nie może spać spokojnie. Wobec niektórych spraw bywa bowiem bezradna.

Tak jak nie mogła nic poradzić przed laty, gdy na raka umierał jej pierwszy mąż, niemiecki dziennikarz Volkart Muller, tak i teraz może tylko modlić się o swojego młodszego brata, Piotra Ikonowicza (56), który siedzi w więzieniu.

Reklama

Ma tam być przez 90 dni. To kara za rzekome pobicie kamienicznika podczas czynnego blokowania eksmisji pary staruszków przed 13 laty. – Tyle już siedziałem za komuny, że więzienie nie jest dla mnie niczym nowym – mówił pan Piotr kilka dni przed zatrzymaniem. Jednak krótko po tym, jak został doprowadzony przez policję do zakładu, rozpoczął głodówkę. To dlatego najbliżsi drżą teraz o jego zdrowie i życie.

"Smutno mi"

– Szkoda, że tak się dzieje. Smutno mi – powiedziała Magda Gessler, starając się zapanować nad emocjami.

Piotr Ikonowicz to polityk lewicy i działacz społeczny. Odebrał staranne prawnicze wykształcenie. Jego rodzice pracowali w dyplomacji.

Gdy miał 16 lat, odmówił kolejnego wyjazdu z nimi na placówkę. Zaczął utrzymywać się sam, pracował w hucie. Potem działał w opozycji demokratycznej. Z siostrą od najmłodszych lat łączyła go szorstka przyjaźń.

– Rodzice mówili, żebym brała przykład z brata – wspominała po latach pani Magda. – Przy nim czułam się tą mniej mądrą siostrą…

Gdy Magda Gessler zakładała kolejne restauracje w Warszawie, jej brat wytykał nowemu ustrojowi jego niesprawiedliwość. Żądał wyższych podatków dla najbogatszych.

W każdym człowieku jest brylant

Dwa razy był posłem. Od siedmiu lat z grupą przyjaciół prowadzi Kancelarię Sprawiedliwości Społecznej, w której za darmo pomaga zwykłym ludziom.

– Mama mnie nauczyła, że w każdym człowieku jest brylant, który trzeba odkryć – mówi pan Piotr. I nie są to puste słowa. Od roku w wynajmowanym mieszkaniu, gdzie mieszka z żoną i trójką dzieci, gości rodzinę bezrobotnego, która wcześniej mieszkała w samochodzie…

Przyjaciele Piotra Ikonowicza od kilku dni organizują protesty, między innymi pod Pałacem Prezydenckim i więzieniem, żądając uwolnienia społecznika. Także Magda Gessler całym sercem jest przy bracie. Chyba nigdy nie byli ze sobą tak blisko jak teraz.

PG

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.